Noorte käitumine

Heihei :)

Minu suured vabandused, et olen terve suve olnud blogis ebaaktiivne. Ma arvasin, et suvi on aeg, millal me kõik peaksime olema rohkem eemal internetist ning nautima lähedaste seltskonda. Olen ülimalt õnnelik, et tegin sellise otsuse, kuid tunnen ennast halvasti, et teid sellest otsusest ei teavitanud. Ma ei plaaninud enne septembrit siia midagi kirjutadagi, kuid eile öösel nägin facebookis üht postitust kasutajalt Tony Aasalaid. Loeme selle postituse läbi üheskoos.

Selle teksti autoriks ei ole Tony Aasalaid ning on minule tundmatu.

Ma ei oska öelda, kuidas on lood teiega, kuid mind pani see tekst väga mõtlema ning otsustasin ka ise mõne sõna sekka öelda. Nii siis analüüsime selle teksti algusest lõpuni läbi.

Postituse autori üheks probleemiks 13-14 aastaste puhul on see, et nad kuulavad vene räppi ning räuskavad vigases vene keeles kaasa. Arvatavasti on autor pidanud silmas seda, et muusikat kuulatakse üli kõvasti kaasaskantavast kõlarist. Nõustun sellega, et kõvasti tänaval muusika kuulamine ning kaasa laulmine on teistele ebameeldiv, kuid ei nõustu sellega, et autor kirjutas "räuskavad oma sita muusikaga", meil kõigil on erinev muusikamaitse ning mulle näiteks meeldib vene keelne räpp. Siiski tõsi on see, et võiks arvestada teiste inimestega ning oma muusikat vaiksemini kuulata või veelgi parem kõrvaklapidest :)

Teiseks probleemiks on suitsu küsimine, 13-14 aastaste suitsetamine vms. Uurisin noorte suitsetamist natukene täpsemalt ning proovisin leida mõnda vanuselist statistikat, kuid leidsin veelgi parema teksti.
Eesti koolinoorte seas on tubakas tõsiseks probleemiks. Hinnates suitsetamislevimust kooliõpilaste seas, on taunitavaks näitajaks suitsetamisega varane alustamine – keskmine vanus esimese sigareti tõmbamisel on 12 aastat (poistel 11,9 ja tüdrukutel 12,2 a)

Tekst ei ole välja toodud täis mahus. Tervikliku teksti saate lugeda siit.

Kui aus olla siis olen positiivselt üllatunud, et esimese sigareti tõmbamise keskmine vanus on 12. aastaselt. Ma ei oska kaasa rääkida autori probleemist, et noored ei jäta rahule, lubavad ukse taha tulla ning ära tappa, sest pole seda kogenud. Küll aga olen kogenud seda, kus poiss kes näeb vaevu välja 8 aastane küsis minult ühekorra suitsu. Väga uskumatu oli see, et poiss küsis täiesti suvaliselt inimeselt ning ta ei saanud isegi kindel olla, kas inimene kellelt küsib suitsetab, sest minul polnud käes ega nähtaval mitte ühtegi tubakatoodet. Siiani mõtlen, et ehk oleksin pidanud poisiga rääkima ning ehk oleksin suutnud teda suitsetamisest loobuma panna, kuid sel hetkel oli minu jaoks bussile jõudmine vajalikum, kui ühe noore lapse tervis. Kahetsen, et mõtlesin egoistlikult endale ning ei soovinud bussist maha jääda, kuigi oleksin saanud minna ka järgmise bussiga ja ei rääkinud poisiga pikemalt. Siiski olin ma hämmingus ning ei osanud ka selgelt mõelda ning peale lause "ma ei suitseta" ma midagi muud öelda ei suutnud.

Vanematega jultunult suhtlemine on asi, mida mina ei salli üldse. Sellise inimese vastu, kes ei austa oma vanemaid tekib minul koheselt vastikustunne. Suhtlesin isegi mõned aastad tagasi sellise inimesega, kes ei austanud vanemaid, valetas neile ning pidevalt sõimas neid. Tundsin temaga koos olles alati end ebameeldivalt, sest minu jaoks polnud tema käitumine õige, kuid ma ei tundnud, et peaksin ka midagi ütlema, sest lõppkokkuvõteks pole see ju minu asi. Vahest vanematele valetamine on normaalne, noh teismelise iga, ikka juhtub, kuid valetada tuleb nii, et Sinu sõbrad sellepärast ennast ebameeldivalt ei tunneks. 
Me ei saa sellises noorte käitumises süüdistada nutiseadmeid ega tegelikult ka vanemate kasvatust, täpsemalt vanemate oskamatust ei öelda. Muidugi vanemate kasvatus on oluline ning lapsele tuleb selgeks teha, kes on peres kes ja keda peab austama. Siiski on tänapäeval laste kaitse väga tugev ning niimoodi ei oskagi last eriti kasvatada. Ma ei oska öelda, kuidas oli vanasti, aga nii palju kui olen kuulnud, tean, et koolides olid kehtestatud väga karmid reeglid ning karm kasvatus. Tänapäeval sellist kasvatus meetotid kasutada ei saa, muidu on lapsevanemal probleeme lastekaitsega. Kuidas siis lapsevanem peaks last kasvatama? Iga lapse puhul kahjuks ei aita tühine rääkimine, riidlemine või karjumine.. Mõni laps kohe nõuab oma keretäit.
ÜHEKORRA VANG, TERVE ELU VANG!
Tõsi on see, et nooruse lolli vea pärast vangi sattumine, maksab tulevikus täie rauaga kätte.Vangis olnud inimest ei võeta enam tööle, ta on ühiskonnas ühe vea tõttu eikeegi. Ja mis on paljude vangide väljapääs? Suure tõenäosusega tagasi vangi. Igapäev söök laual, ei pea sente lugema, ei mingit üüri maksmist või midagi selle taolist. 

Tegelikult ei ole mina just kõige õige inimene, seda kõike kommenteerima, sest olen oma vanuselt juba liialtki noor ning ka ise olen käitunud taoliselt nagu need 13-14 aastased noored, keda on antud tekstis kirjeldatud. Vangide kohta ei oska ammugi midagi öelda, võin ainult nende mõtteid eeldada, kuid mõnda fakti põhilist arvamust kirjutada ei oska ning täpselt sama on ka lastevanemate kasvatuse kohta. Vähemalt sain südame tühjaks rääkida, sest tekis väga suur soov seda teksti ka teiega jagada ja arutada.

Jätke enda arvamus julgelt alla kommentaariumi! Ilusat suve lõppu ja palju päikest :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar